Historia Okęcia
"OKĘCIE - to folwark w powiecie warszawskim, gmina Pruszków, parafia Służewo, sześć wiorst od stolicy, 81 mieszkańców, piękne gospodarstwo, wzorowa obora" - wspomina źródło pisemne z 1886 roku.
Dzisiaj Okęcie wszystkim kojarzy się z lotniskiem, lecz jego historia rozpoczęła się o wiele wcześniej. W średniowieczu była to wieś parafii Służew. Zamieszkiwała ją szlachta herbu Wierzbowa i Prus. W XVI wieku własność Okęckich obejmująca 2 łany kmiecie. W XVII wieku Petrykowskiego, a w XVIII w. generała Byszewskiego, który ponadto posiadał sąsiednie Załuski, Opacz i część Rakowa. Przez dzisiejsze Okęcie przebiegała tzw. Szosa radomska, która w czasie najazdów szwedzkich uległa zniszczeniu. Do odbudowy jej przystąpiono po 1720 r.
W 1789 roku Okęcie liczyło 26 gospodarstw. W XIX wieku tutaj powstał wielki majątek ziemski obejmujący Okęcie, Raków i Marcinkówkę. Właścicielami tego majątku była rodzina Łabędzkich. Zabudowania jego folwarku mieściły się przy obecnej ulicy 17 stycznia. Dla tej rodziny w 1856r. zbudowano pałacyk według projektu Bolesława Orłowskiego. Administracyjnie w tym okresie tereny te należały do gminy Pruszków. Również wówczas tamże wybudowano Szosę krakowską i forty obronne.
Lotnisko Okęcie
Lotnisko Okęcie, oficjalnie Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, jest największym lotniskiem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obsługuje miliony pasażerów rocznie i jest głównym węzłem komunikacyjnym Warszawy.
Lotnisko zostało otwarte w 1934 roku, zastępując dotychczasowe lotnisko na Polu Mokotowskim. W czasie II wojny światowej zostało poważnie zniszczone, ale po wojnie zostało odbudowane i rozbudowane. Dziś lotnisko oferuje nowoczesną infrastrukturę, liczne połączenia międzynarodowe i krajowe, a także centra biznesowe i handlowe.
Okęcie dzisiaj
Dzisiaj Okęcie to przede wszystkim Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, który jest jednym z najważniejszych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej. Obsługuje miliony pasażerów rocznie i jest ważnym węzłem komunikacyjnym.
Okęcie to także dynamicznie rozwijająca się dzielnica Warszawy, z nowoczesną infrastrukturą, centrami biznesowymi i mieszkaniowymi. Mimo nowoczesnego charakteru, Okęcie wciąż zachowuje ślady swojej bogatej historii.
Rozporządzenie o utworzeniu gminy wiejskiej Okęcie w powiecie i województwie warszawskim