Poszukuję archiwalnych zdjęć Okęcia !

Skończyli łącznik z obwodnicą. Otworzą wielki węzeł Salomea

Są szanse, że wkrótce zostanie otwarty łącznik południowej obwodnicy z Alejami Jerozolimskimi. To pierwszy fragment nowej wylotówki na Katowice.
To także jeden z wielu odcinków tras ekspresowych w rejonie Warszawy, który powstaje ze sporym opóźnieniem. Zgodnie z umową miał być przejezdny tuż przed Euro 2012.

Ten fragment ekspresówki będzie kluczowym łącznikiem dla wielu kierowców jeżdżących autostradą i południową obwodnicą Warszawy. Umożliwi przede wszystkim najszybszy dojazd z trasy A2 do centrum Warszawy. W przyszłości stanie się też pierwszym fragmentem nowej wylotówki na Katowice i Kraków, która ma być ukończona pod koniec 2015 r. - ominiemy nią Raszyn i Janki. O znalezienie pieniędzy na jej budowę "Gazeta" walczyła w 2010 r. Już teraz poprzez wielki węzeł Salomea w Al. Jerozolimskich nowa trasa połączy się też z ul. Nowolazurową, którą można dojechać do Ursusa i Włoch.

Przeciągająca się budowa półtorakilometrowego łącznika obwodnicy z Al. Jerozolimskimi w ostatnich tygodniach wyraźnie przyspieszyła i wreszcie jest na finiszu. - Pracowali tam nawet w święta, a także w nocy - dziwił się jeden z kierowców, który obserwuje roboty na wielkim węźle Salomea w Al. Jerozolimskich. Firma Eurovia próbuje dotrzymać teraz terminów zapisanych w aneksie do umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

"Teraz trzeba uzyskać pozwolenie na użytkowanie"

Trasa od węzła Salomea do południowej obwodnicy Warszawy od weekendu ma tzw. status przejezdności. W praktyce oznacza to, że główna jezdnia kawałka ekspresówki jest gotowa do otwarcia. - Teraz trzeba uzyskać pozwolenie na użytkowanie i będzie można otwierać drogę - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA. Są szanse, że kierowcy pojadą nowym odcinkiem ekspresówki w listopadzie. Nie jest jeszcze za to ukończone połączenie węzła Salomea z ul. Nowolazurową. Tu wszystkie prace mają się zakończyć do połowy grudnia.

Nowy węzeł Salomea wraz z sąsiednim trzypoziomowym skrzyżowaniem przy Łopuszańskiej utworzą w tym rejonie spore kłębowisko wiaduktów, estakad i ślimaków. Kierowcy jadący po raz pierwszy będą musieli tam uważać, żeby pojechać właściwie. Wiele będzie tam jednak zależeć od oznakowania.

W GDDKiA twierdzą, że do opóźnień na budowie trasy Opacz - Salomea przyczyniły się m.in. nieujęte na mapach podziemne rury czy brak dostępu do działek. Urzędnicy wytknęli też wykonawcy "małą mobilizację" i wlepili karę w wysokości 1,2 mln zł za to, że do października 2011 r. nie wykonał ustalonych wcześniej prac. Wartość całego kontraktu wynosi 189 mln zł.

Kierowcy pytają też, kiedy wreszcie otwarty zostanie zjazd z południowej obwodnicy Warszawy od strony Okęcia w Aleje Jerozolimskie w kierunku Pruszkowa. Tu powstała długa, wysoka estakada. Według GDDKiA prace już się skończyły. Teraz drogowcy czekają na jej dopuszczenie do ruchu.

Źródło: gazeta.pl