Poszukuję archiwalnych zdjęć Okęcia !

Pół miliona złotych za hałas z lotniska Chopina. Rekordowe odszkodowanie dla pary z Warszawy

Ponad pół miliona złotych z odsetkami wygrało w Sądzie Okręgowym w Warszawie małżeństwo, które pozwało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze o odszkodowanie za hałas. Sąd orzekł, że dom i działka pary warszawiaków straciły na wartości z powodu hałasu dobiegającego z pobliskiego lotniska Chopina.

Sąd zasądził odszkodowanie na podstawie opinii biegłego sądowego. W ustnym uzasadnieniu wyroku wyjaśnił, że nie ma wątpliwości, iż istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania a szkodą, uzasadniający zasądzenie odszkodowania.

Dom z działką znajdują się na tzw. Zielonym Ursynowie, w obrębie ul. Puławskiej i Baletowej, w granicach Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina, a ściślej - w strefie Z2.

Rekordowe odszkodowanie

Wyrok nie jest prawomocny, stronom przysługuje prawo do apelacji (sygn. IV C 1107/08). Jest to prawdopodobnie najwyższe odszkodowanie za hałas zasądzone do tej pory przez Sąd Okręgowy w Warszawie - stwierdziła pełnomocniczka skarżących, radca prawny Bogumiła Kowalska.

- Z tego, co mi wiadomo, w sądzie warszawskim zapadły też dwa inne wyroki zasądzające odszkodowania, ale na niższą kwotę - powiedziała. Dodała, że w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wyroki korzystne dla skarżących zapadały do tej pory znacznie częściej.

Źródło: gazeta.pl